Mistrzostwa w Chorzowie [podsumowanie]

 Czas na krótkie podsumowanie tegorocznych Mistrzostw Polski Saunamistrzów, które odbyły się w dniach 25-28 września 2014r. w chorzowskim saunarium LIFEAGE
Łatwo nie było. Wyjściowo Mistrzostwa miały się odbyć we wrocławskim aquaparku, ale kiedy wszyscy już znali termin i rozpoczęły się przygotowania, zarząd Wrocławskiego Parku Wodnego nagle się wycofał z organizacji tej imprezy. Rozpoczęło się gorączkowe poszukiwanie sauny turniejowej, do której można by było się „przeprowadzić”. Szukali wszyscy. I organizatorzy, i saunamistrzowie, i goście. W końcu główny sponsor i organizator firma Megiw zdecydowała, że Mistrzostwa odbędą się w nowym rozwijającym się saunarium fitness clubu LIFEAGE. Oskar Kawecki z LA wraz ze swoją ekipą naprawdę stanęli na wysokości zadania. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Do tego podejście świadczące o wysokiej klasie obiektu sprawiło, że impreza miała naprawdę świetną miejscówkę. Oczywiście dzięki Wrocławskiemu Parkowi Wodnemu wszyscy musieli sobie pozmieniać zarezerwowane i znane wcześniej terminy i kombinować z grafikami. Koniec końców wszyscy dojechali i rozpoczęła się impreza.
Przypadło mi w udziale bycie jednym z sędziów, dzięki czemu Mistrzostwa oglądałem tak z punktu widzenia uczestnika jak i „od wewnątrz”. Punktacja rozbijała się na dwa fronty. Z jednej strony głosowali widzowie, z drugiej strony sędziowie. Ostateczna ocena była wypadkową głosów publiki i punktów sędziowskich. Czyli w zasadzie na Mistrzostwach byli tylko sędziowie i zawodnicy. Każdy seans był oceniany w trzech kategoriach: technika, show, relaks. Widzowie głosowali kubkami z wodą. Po wyjściu z sauny każdy dostawał kubek i nabierał do niego tyle wody na ile mu się podobał występ danego saunamistrza. Potem tę wodę musiał rozdysponować wedle swojego uznania do trzech wiader oznaczonych jako technika, show i relaks. Potem woda z każdego wiadra była ważona i przeliczana na punkty. Sędziowie natomiast mieli swoje wytyczne według których przyznawali punkty. Zamiast kubka wody mieli pulę dwustu punktów, które rozdysponowywali podobnie jak widzowie. Skład sędziowski liczył sobie dziewięć osób z czego czterech sędziów było zagranicznych. Gwarantowało to wycinanie „pików” punktowych (odstających od innych sędziów pojedynczych dużych ocen na plus lub minus), bo każdy miał 1/9 całkowitej oceny sędziowskiej. Wycinanie owych „pików” z kolei dawało bezstronność. Bo żeby móc faworyzować lub dyskredytować jakiegoś zawodnika musiałoby się umówić kilku sędziów, co w połączeniu z głosowaniem publiczności było praktycznie nie do zrobienia. Wyniki były dla wielu zaskakujące co dodatkowo potwierdza bezstronność głosowań. Przecież z liczbami się nie dyskutuje. Liczby nie mają swoich faworytów.

Skład sędziowski:

  • Patrick Lenhart
  • Egri Csaba
  • Cristian Hemdrup Rebedeu
  • Tomislav Petrina
  • Marcin Schneider
  • Mariusz Górski
  • Krzysztof Odymała
  • Marcin Dudzik
  • Zbigniew Włóka

srdziowie

Co do zawodników…. I co ja mam napisać? Pozytywnie zakręcone towarzystwo. Świetnie przygotowani, kreatywni, elastyczni, sympatyczni z dużym poczuciem humoru. Nie było pokazów bez efektu WOW! Czasem jedno wow było słabsze, drugie mocniejsze, ale wow było zawsze. Dodatkowo trzeba pamiętać, ze zmiana sauny to dodatkowe podniesienie poprzeczki dla występujących. Mimo to poradzili sobie świetnie.

Dużo skrajnych emocji wzbudził podczas kwalifikacji show Ryszarda Raka. Seans oparty na filmie Leon Zawodowiec. Fajne przebrania, fajna fabuła, pomysł….. no i co nie zagrało? Rysiek robi bardzo specyficzne seanse. Oparte na naturalnych zapachach. Przykłada olbrzymią wagę do szczegółów. Dla niego ważne jest kiedy witki brzozowe są zbierane, kiedy moczone itd. Są to pokazy gorące, wywodzące się tradycją z ruskiej bani. Jego show można kochać lub nienawidzić. Nie ma poziomów pośrednich. Wyszło na to, że duża część osób nie była przygotowana na tego typu doznania. Dodatkowo padały argumenty, że przez jego show o wiele dłużej trzeba było wietrzyć i czyścić saunę, co spowodowało opóźnienie w występie kolejnego zawodnika. Paradoksalnie prześcieradła, którymi Rysiek wraz z Sylwią chcieli zabezpieczyć deski sauny przed zabrudzeniem były chyba czymś krochmalone, przez co zostawiły białe ślady na ławach. Wydaje mi się, że połączenie pecha z niezrozumieniem idei seansu dało taką burzę. Cóż, jakby nie było polecam seanse Ryśka. Zdecydowanie warto je zobaczyć. Są naprawdę dopracowane i mam nadzieję, że jeszcze nie raz przez niego zaprezentowane.

Z soboty na niedzielę LIFEAGE zaprosił wszystkich na afterparty do klubu LEMO, gdzie bawiliśmy się do… (tu niech każdy sobie przypomni i sam wpisze) 😉

Moim zdaniem impreza pomimo lokalowych problemów „na rozbiegu” udała się świetnie. Tak ekipa MEGIW jak i ekipa LIFEAGE genialnie współpracowały co dało tak dobry efekt końcowy. Jestem pełen uznania dla ludzi z obu ekip. Bo ilość pracy włożona w organizację takiej imprezy z tak świetnym wynikiem jest dla mnie niewyobrażalna.

Nie mogę też nie wspomnieć, że partnerem imprezy było Polskie Towarzystwo Saunowe

Jeszcze raz BARDZO DZIĘKUJĘ wszystkim saunamistrzom, za wspaniałe seanse, wszystkim uczestnikom za atmosferę, Ekipom MEGIW i LIFEAGE za full profeskę w organizacji tej wspaniałej imprezy!

I tak na koniec chciałbym aby każdy miał świadomość, że pisząc te swoje podsumowania czy mini relacje nie zamierzam się w nich ustosunkowywać do różnych „wojenek”, przepychanek, animozji czy innych takich konfliktów w strefach pozasaunowych. Ja opisuję tu efekt końcowy. Gdybym zauważył coś co faktycznie znacząco negatywnie wpłynęłoby na przebieg Mistrzostw to na pewno bym o tym napisał bez względu na to, kto jest organizatorem.

Koniec i bomba, a kto nie był na mistrzostwach ten trąba 😉


I garść linków, pod którymi możecie znaleźć dodatkowe materiały i zdjęcia:

Szczegółowe info o seansach prowadzone przez poprawnesaunowanie.pl

Oficjalna strona Mistrzostw: http://saunamistrzostwa.pl/

Fanpage LIFEAGE FACEBOOK

Fanpage Mistrzostw FACEBOOK

Galeria zdjęć Rysia Raka: FACEBOOK

Zdjęcia Fanpage`u Saunamistrzostw FACEBOOK

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.