O zachowaniu się przy stole…

aufguss

aufguss

… a raczej podczas ceremonii naparzania. Często się spotykam z sytuacją, w której część osób saunujących  podczas aufgussów wymaga grobowej ciszy i medytacyjnego nastroju. Inni natomiast chętnie by porozmawiali lub wręcz bawili się klaszcząc, pokrzykując i opowiadając dowcipy czy też różne anegdoty. Jak powinno być ? Cisza i skupienie vs karnawałowy nastrój i zabawa. Moim zdaniem o tym w jakiej atmosferze będzie przebiegać naparzanie decyduje saunamajster. To on na początku ceremonii powinien określić czy to będzie naparzanie w ciszy czy „z przytupem”. Głośny aufguss nie jest niczym złym. To jedna z opcji. Wiele osób lepiej znosi mocniejsze naparzania podczas zabawy. Najważniejsze jest to, aby nie dopuszczać do niejasnych sytuacji w których jedni saunowicze uciszają drugich bo mają odmienną koncepcję saunowania a zasady nie zostały ustalone na samym początku.

Aby nie być gołosłownym zamieszczam linki do ceremonii prowadzonych w różnoraki sposób:

http://www.youtube.com/watch?v=Uo0VolUIsTE

http://www.youtube.com/watch?v=cEEsBS_xiXs

Zdjęcie pochodzi z serwisu : http://tamaraintrouble.blogspot.com
  1. Aufguss rytuał w saunie | poradnik saunowania - pingback on 03-01-2013 w 17:17
  2. Czy podczas aufgussu lepiej leżeć jeżeli jest miejsce czy siedzieć?

  3. Jeśli jest miejsce to zawsze lepiej jest leżeć. Pozycja leżąca gwarantuje, że całe nasze ciało jest w strefie tej samej temperatury. Kiedy siedzimy to wiadomo. Nogi mają najzimniej a głowa najcieplej. Saunując na leżąco trzeba tylko pamiętać o tym, żeby nie zrywać sie na równe nogi zaraz po seansie. Sauna sprawia, że troszkę nam spada ciśnienie. Gwałtowne zerwanie się „na równe nogi” może spowodować, że zemdlejemy na skutek ortostatycznego spadku ciśnienia. Dlatego jeśli leżeliśmy, to najpierw warto usiąść. Siedzimy chwilkę dając układowi krążenia czas do zaadaptowania sie do pionowej pozycji. Jak nic się nie dzieje i w głowie nam się nie kręci to możemy wstać i kierować się w stronę prysznica.

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Trackback'i i Pingback'i: