Czy dzieci mogą korzystać z sauny ? Oczywiście, że tak ! W niektórych krajach sauna jest w programie przedszkoli i szkół. W zasadzie do sauny można maluchy przyzwyczajać już od szóstego miesiąca życia. Oczywiście nie ładujemy się z naszym berbeciem do rozgrzanej sauny o temp.np. 95-100 stopni na 15 minut. To by mu na zdrowie nie wyszło. Musimy się stosować do kilku zasad, które sprawią, że sauna dla naszych dzieci będzie zdrowa i przyjemna. Te zasady stosuje się dlatego, że u tak małych dzieci organizm jeszcze niezbyt sprawnie potrafi zarządzać układem termoregulacji. Chociaż Uniwersytet im. Otto von Guericke w Magdeburgu, w którym są prowadzone takie testy podaje:
„Badamy, czy niemowlęta począwszy od wieku trzech miesięcy znoszą krótkotrwały pobyt w saunie typu fińskiego z punktu widzenia regulacji temperatury i układu krążenia. Tak jest w istocie. Zbadane przez nas niemowlęta czuły się po tym wyśmienicie“ (prof. dr med. Gerhard Jorch, dyrektor Kliniki Uniwersyteckiej w Magdeburgu).
Więc jak to zrobić, żeby było dobrze ?
Po pierwsze. Temperatura sauny powinna wynosić od 60 do nie więcej niż 70 stopni Celsjusza. Można to uzyskać poprzez panel sterujący sauny (jeśli mamy do niego dostęp) lub zwyczajnie otworzyć drzwi sauny i pomachać ręcznikiem jak przy naparzaniu, obserwując jednocześnie termometr w saunie.
Po drugie. Do sauny wchodzimy z maluchem najpierw na jedną minutę. Potem schładzamy szkraba delikatnym myciem w wodzie o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Jedno, max dwa wejścia na tydzień wystarczą. Obserwujemy jak dziecko reaguje. Kolejne wejścia możemy stopniowo wydłużać do maksimum sześciu minut. I tutaj jedna ważna uwaga. Jeśli siedzimy w saunie a dziecko zaczyna płakać lub daje inne oznaki, że mu się nie podoba – natychmiast wychodzimy.
Powyższe zasady obowiązują dla dzieci do lat trzech.
Dzieci starsze, od trzeciego do dziesiątego roku życia mogą sukcesywnie zwiększać czas pobytu na saunie a od dziesiątego roku życia mogą już wchodzić do normalnie nagrzanych saun (oczywiście najpierw na krótsze seanse i stopniowo czas ten można zwiększać).
Pamiętajmy. Sauna nie może być dla dziecka traumą. Ani fizyczną, ani psychiczną. Jeśli dziecko chce wyjść – WYCHODZIMY. U dzieci nie stosujemy gwałtownego ochładzania. Czyli nie wrzucamy dziecka do studni lodowej, ani nie zlewamy kubłem zimnej wody. Chłodzimy delikatnie, wodą o temperaturze około 30 stopni Celsjusza.
Z sauny mogą korzystać tylko zdrowe dzieci. Przed pierwszym pójściem na saunę (zwłaszcza u tych najmłodszych szkrabów) wskazana jest konsultacja z pediatrą.
Niektóre ośrodki saunowe w Polsce mają tzw. „Dziecięce dni” lub „Dziecięce godziny”. Wtedy nie trzeba o nic się martwić bo jest z nami doświadczony saunamajster, który dba o odpowiednią dla dzieci temperaturę sauny, odpowiednie czasy saunowania i chłodzenia. Dostępne są tam wtedy też stoliki do przewijania i inne akcesoria przydatne młodym rodzicom.
Zalety dziecięcej sauny są podobne jak w przypadku dorosłych.
- Ogromny wzrost odporności
- Świetny uelastyczniający i odżywiający wpływ na skórę i układ mięśniowo-stawowy
- Tonizacja układu nerwowego. Zanikają zachowania agresywne. Trwają badania nad wpływem sauny na dzieci z ADHD. Wyniki są bardzo obiecujące
- Wczesne oswajanie z nagością
- Nauka zachowań higienicznych
Następny artykuł: Niezbędnik saunowicza
My naszą Izę zaczęliśmy zabierać do sauny od piątego roku życia a Marka – naszego syna od siódmego. Czyli wtedy, kiedy sami poznaliśmy saunę. Teraz dzieciaki mają po 12/14 lat. Faktycznie nie ma problemu z choróbskami. Mniej więcej od trzech lat siedzą z nami juz w normalnych (dorosłych) temperaturach i czasach. Polecam wszystkim rodzicom 😉
Moja siostra zabiera swoje roczne dziecko do sauny od pierwszego roku zycia. Mówi, że nie ma problemów ze spaniem a i na infekcje zapada o wiele rzadziej niż rówieśnicy.
Niestety, prawie wszystkie saunaria w Polsce są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich, co jest nieporozumieniem. Godnym naśladownictwa i pochwały wyjątkiem są Termy Rzymskie, gdzie z dobrodziejstwa saun mogą korzystać również dzieci w każdym wieku.
No nie wszystkich bo np w Termach Rzymskich w Czeladzi Sauna jest dostępna dla wszystkich bez względu na wiek!!
Może tam saunować kazdy od dziecka po seniora!!
W hotelu Interferie w Swieradowie Zdroju jest sauna parowana spacjalnie dla dzieci. Polecam.
Dodam że dzieci powinny byc z rodzicami.Samotne dzieci to do żadnej sauny czy Aqua Perku nie wpuszczą