Dzieci w saunie

Dzieci w saunieCzy dzieci mogą korzystać z sauny ? Oczywiście, że tak ! W niektórych krajach sauna jest w programie przedszkoli i szkół. W zasadzie do sauny można maluchy przyzwyczajać już od szóstego miesiąca życia. Oczywiście nie ładujemy się z naszym berbeciem do rozgrzanej sauny o temp.np. 95-100 stopni na 15 minut. To by mu na zdrowie nie wyszło. Musimy się stosować do kilku zasad, które sprawią, że sauna dla naszych dzieci będzie zdrowa i przyjemna. Te zasady stosuje się dlatego, że u tak małych dzieci organizm jeszcze niezbyt sprawnie potrafi zarządzać układem termoregulacji. Chociaż Uniwersytet im. Otto von Guericke w Magdeburgu, w którym są prowadzone takie testy podaje:

„Badamy, czy niemowlęta począwszy od wieku trzech miesięcy znoszą krótkotrwały pobyt w saunie typu fińskiego z punktu widzenia regulacji temperatury i układu krążenia. Tak jest w istocie. Zbadane przez nas niemowlęta czuły się po tym wyśmienicie“ (prof. dr med. Gerhard Jorch, dyrektor Kliniki Uniwersyteckiej w Magdeburgu).

Więc jak to zrobić, żeby było dobrze ?

Po pierwsze. Temperatura sauny powinna wynosić od 60 do nie więcej niż 70 stopni Celsjusza. Można to uzyskać poprzez panel sterujący sauny (jeśli mamy do niego dostęp) lub zwyczajnie otworzyć drzwi sauny i pomachać ręcznikiem jak przy naparzaniu, obserwując jednocześnie termometr w saunie.

Po drugie. Do sauny wchodzimy z maluchem najpierw na jedną minutę. Potem schładzamy szkraba delikatnym myciem w wodzie o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Jedno, max dwa wejścia na tydzień wystarczą. Obserwujemy jak dziecko reaguje. Kolejne wejścia możemy stopniowo wydłużać do maksimum sześciu minut. I tutaj jedna ważna uwaga. Jeśli siedzimy w saunie a dziecko zaczyna płakać lub daje inne oznaki, że mu się nie podoba – natychmiast wychodzimy.
Powyższe zasady obowiązują dla dzieci do lat trzech.
Dzieci starsze, od trzeciego do dziesiątego roku życia mogą sukcesywnie zwiększać czas pobytu na saunie a od dziesiątego roku życia mogą już wchodzić do normalnie nagrzanych saun (oczywiście najpierw na krótsze seanse i stopniowo czas ten można zwiększać).

Pamiętajmy. Sauna nie może być dla dziecka traumą. Ani fizyczną, ani psychiczną. Jeśli dziecko chce wyjść – WYCHODZIMY. U dzieci nie stosujemy gwałtownego ochładzania. Czyli nie wrzucamy dziecka do studni lodowej, ani nie zlewamy kubłem zimnej wody. Chłodzimy delikatnie, wodą o temperaturze około 30 stopni Celsjusza.

Z sauny mogą korzystać tylko zdrowe dzieci. Przed pierwszym pójściem na saunę (zwłaszcza u tych najmłodszych szkrabów) wskazana jest konsultacja z pediatrą.

Niektóre ośrodki saunowe w Polsce mają tzw. „Dziecięce dni” lub „Dziecięce godziny”. Wtedy nie trzeba o nic się martwić bo jest z nami doświadczony saunamajster, który dba o odpowiednią dla dzieci temperaturę sauny, odpowiednie czasy saunowania i chłodzenia. Dostępne są tam wtedy też stoliki do przewijania i inne akcesoria przydatne młodym rodzicom.

Zalety dziecięcej sauny są podobne jak w przypadku dorosłych.

 • Ogromny wzrost odporności
 • Świetny uelastyczniający i odżywiający wpływ na skórę i układ mięśniowo-stawowy
 • Tonizacja układu nerwowego. Zanikają zachowania agresywne. Trwają badania nad wpływem sauny na dzieci z ADHD. Wyniki są bardzo obiecujące
 • Wczesne oswajanie z nagością
 • Nauka zachowań higienicznych

Następny artykuł: Niezbędnik saunowicza

 1. My naszą Izę zaczęliśmy zabierać do sauny od piątego roku życia a Marka – naszego syna od siódmego. Czyli wtedy, kiedy sami poznaliśmy saunę. Teraz dzieciaki mają po 12/14 lat. Faktycznie nie ma problemu z choróbskami. Mniej więcej od trzech lat siedzą z nami juz w normalnych (dorosłych) temperaturach i czasach. Polecam wszystkim rodzicom 😉

 2. Mądralińska

  Moja siostra zabiera swoje roczne dziecko do sauny od pierwszego roku zycia. Mówi, że nie ma problemów ze spaniem a i na infekcje zapada o wiele rzadziej niż rówieśnicy.

 3. Niestety, prawie wszystkie saunaria w Polsce są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich, co jest nieporozumieniem. Godnym naśladownictwa i pochwały wyjątkiem są Termy Rzymskie, gdzie z dobrodziejstwa saun mogą korzystać również dzieci w każdym wieku.

 4. Jarek6776

  No nie wszystkich bo np w Termach Rzymskich w Czeladzi Sauna jest dostępna dla wszystkich bez względu na wiek!!
  Może tam saunować kazdy od dziecka po seniora!!

 5. W hotelu Interferie w Swieradowie Zdroju jest sauna parowana spacjalnie dla dzieci. Polecam.

 6. Dodam że dzieci powinny byc z rodzicami.Samotne dzieci to do żadnej sauny czy Aqua Perku nie wpuszczą

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.