Sauna. Jak zacząć ?

OK. Po przeczytaniu poprzedniego wpisu wiemy już dlaczego w saunie trzeba być nago. To skoro już przyjęliśmy to do wiadomości, to czas dowiedzieć się jak zacząć naszą przygodę z saunowaniem. To będzie taki wpis w stylu „Sauna dla żółtodziobów” 😉

1. Sprawdzamy w internecie ceny świata saun do którego się wybieramy, oraz wyczytujemy wszystko co ma nam do powiedzenia ichniejsza strona WWW.

2. Idziemy. Potrzebować będziemy w zasadzie tylko DUŻEGO SAUNOWEGO ręcznika (który można wypożyczyć w większości saun za opłatą około 5 złotych). Lepiej jednak kupić sobie własny. A jeszcze lepiej mieć dwa. Jeden do położenia na ławce i drugi do wycierania się po prysznicu. Z doświadczenia wiem, ze dobrze jest aby nasz ręcznik był oryginalny (kolorystycznie lub wzorowo). Co prawda wieszaki przy prysznicach i łaźniach rzymskich zazwyczaj są oznaczone literami lub cyframi, ale jak wisi obok siebie pięć białych ręczników to łatwo o pomyłkę. Możemy zabrać też własny żel pod prysznic (w większości saun przy prysznicach są dozowniki z mydłem w płynie), na upartego klapki oraz głównie panie olejek do ciała (np. Bambino…. sorry innych nie znam :D) żeby po całym saunowaniu poratować skórę.

3. Dostajemy czipa lub kluczyk do szafki i idziemy do przebieralni. Tam rozbieramy się do naga i owijamy owym ręcznikiem. Zostawiamy wszystko. Zegarki, kolczyki, wisiorki itp.

4. Wchodzimy do świata saun. Tu obowiązuje strefa nagości więc nie zdziwmy się, że np. prysznice są niczym nie osłonięte. Idziemy do pierwszego wolnego prysznica i dokładnie się myjemy.

5. Teraz jesteśmy już gotowi do saunowania. Wybieramy rodzaj sauny i wchodzimy.
Jeśli wchodzimy do rzymskiej łaźni to zrzucamy z siebie ręcznik, wieszamy go na wieszaku przed drzwiami i ZAPAMIĘTUJEMY literkę lub cyferkę wieszaka, żeby potem wychodząc pomyłkowo nie zabrać komuś ręcznika 😉 Przed wejściem do każdej sauny zdejmujemy klapki. Jeśli wchodzimy do sauny fińskiej lub podczerwonej to wchodzimy tam z ręcznikiem.

6. Weszliśmy. Wybieramy sobie półkę (im wyżej tym goręcej) siadamy, lub jeśli jest miejsce to kładziemy się (najlepsza opcja) i teraz ważna sprawa: Jak rozwijamy się z ręcznika to kładziemy go na półce tak, aby żadna część nagiego ciała nie dotykała desek. Wyjątkiem są stopy, które można trzymać na podłodze jeśli siedzi się na najniższej półce. Jeśli siedzimy już na drugiej półce to stopy wypadają nam na pierwszej i tu już muszą być na ręczniku. Chodzi o to, żeby syfiasty pot nie miał bezpośredniego kontaktu z deskami.

7. Obracamy klepsydrę, która odmierza zazwyczaj 15 minut i się pocimy 😉

8. Siedzimy tyle ile wytrzymamy. W saunie fińskiej czas ten to około 15 minut. Jednak jeśli czujemy, że dziś jest nie nasz dzień to schodzimy o półkę niżej, potem jeszcze niżej, a jeśli już jesteśmy na najniższej to wychodzimy.

9. Teraz zasuwamy pod prysznic. Ustawiamy ciepłą wodę, żeby się nie schłodzić i spłukujemy pot. Potem szybciutko odwiedzamy lodową studnię lub wannę z zimna wodą i się schładzamy. Zasada jest taka, ze schładzamy się zaczynając od nóg (więc wchodzenie do lodowej studni jak najbardziej pasuje). Możemy poprawić potem (zawieszonym w kilku prysznicach) wiaderkiem z zimna wodą (wystarczy pociągnąć za sznurek). Teraz możemy zawinąć sie w ręcznik (nie musimy – w strefie nagości nikt Wam nie zwróci uwagi na to, że jesteście nadzy) i idziemy sobie odpoczywać do terapidarium. Można skorzystać też z wanienek do stóp z ciepła wodą.

10. Odpoczywamy sobie, idziemy na podgrzewane leżaki, albo siadamy ze znajomymi na ławeczkach i rozmawiamy o czym tylko nam przyjdzie do głowy,  lub korzystamy z jacuzzi.

11. Cykl powtarzamy trzy razy.

12. Na koniec bierzemy znów (pełny prysznic z żelem) i opcjonalnie nacieramy ciało oliwką bambino.

13. Cykl saun można też skończyć rzymska łaźnią.

14. Teraz owijamy się ręcznikiem i idziemy do przebieralni.

UWAGI KOŃCOWE:

Na saunie nie jemy. Można delikatnie popijać wodę mineralną. Na saunie zachowujemy się cicho. To miejsce, gdzie ludzie odreagowują i się relaksują. Oczywiście rozmawiać można, ale nie hałasujmy. Teraz ważne. Po prysznicu, przed wejściem na saunę ZWŁASZCZA FIŃSKĄ wycieramy się do sucha ! Kropelki wody na skórze mogą poparzyć. A nawet jeśli nie poparzą to nagrzewają się zamiast naszego ciała i saunowanie jest wtedy mniej efektywne.

ODDYCHANIE:

Dotyczy to głównie fińskiej sauny. Będąc w takiej saunie staramy się oddychać ustami, płytko, dotykając językiem górnego podniebienia tuż przy zębach (górnych jedynkach). Zwłaszcza jeśli jesteśmy na naparzaniu. Oddychanie nosem może spowodować obrzęk śluzówki nosa i czasowe jego przytkanie.

POT NA TWARZY:

Na saunie się pocimy. Czasem bardzo intensywnie. Pot generalnie nam nie przeszkadza. No chyba, że cieknie nam po twarzy. Starajmy się nie wycierać potu. Niech sobie łaskocze. W ten sposób minimalizujemy ryzyko podrażnień skóry.

ŁAŹNIA RZYMSKA:

Tam nie ma drewnianych desek, tylko ceramiczne siedziska. Wchodzimy tam bez ręczników. DLATEGO ZAWSZE należy przed posadzeniem swoich zacnych czterech liter spłukać siedzisko wężem lub prysznicem znajdującym się w środku łaźni.  Już kilka razy ktoś mnie pytał po co ten wąż w rzymskiej jest 😉

A teraz ściąga w skrócie:

– Dokładny prysznic
– Sauna
– Prysznic (ciepły)  i schłodzenie się (np. w studni lodowej)
– Relaks
– Sauna
– Prysznic (ciepły)  i schłodzenie się (np. w studni lodowej)
– Relaks
– Sauna
– Prysznic (ciepły)  i schłodzenie się (np. w studni lodowej)
– Relaks
– Dokładny prysznic
– Oliwka
– Szatnia

Można też modyfikować po swojemu ów cykl, zwłaszcza można dodać łaźnię parową na początku i końcu całego saunowania. Także możemy modyfikować ilość cykli. Jednak pamiętajmy, żeby saunować cyklami.

Pamiętajmy o prysznicach pomiędzy cyklami oraz przed wejściem do studni lodowej oraz jacuzzi. Pot ma dość podobny skład do moczu. Więc jakbyśmy tak wchodzili do studni, jacuzzi i saun bez prysznica to tak jakbyśmy sobie ( i innym) nasikali do wody.

Jeżeli nigdy nie byliśmy w saunie to warto też zapoznać się z sauną w pigułce, czyli naszym niezbędnikiem saunowicza

Następny artykuł :  Fizjologia sauny

Zostawić komentarz ?

27 Komentarze.

 1. To z ręcznikami to prawda. Mi dwa razy się juz zdarzyło, ze ktoś sie pomylił i wziął mój ręcznik. Teraz mam taki duży, z haftowanym wzorem 😀

 2. W końcu ktoś napisał o poprawnym oddychaniu podczas aufgussów. RESPECT !

 3. Świetny poradnik. Oby autor go dalej rozwijał !

 4. Mądralińska

  Ja Cię chyba kojarzę z Fali w Łodzi. Bardzo dobra i potrzebna strona. Pozdrawiam.

 5. @Mądralińska: a całkiem możliwe 😉

 6. Tadek Niejadek

  Dobre kompendium dla tych którzy chcieliby a boją się i nie wiedzą jak 😀

 7. No napewno powinno się zaczynać saunowanie od prysznica!!
  Następnie będąc w suchej saunie siedzimy całym ciałem na ręczniku łacznie z stopami.
  Natomiast w parowej powinno się spłukać siedlisko i dopiero usiąść.

 8. Poradnikiem mogę tylko się zachwycać. Autor odróżnia opłukanie się po saunie (w ciepłej wodzie) od schłodzenia, co jest rzadkością nawet w profesjonalnych poradnikach. Brawo, brawo, brawo!!!

 9. Jarek6776

  Po prostu regularnie chodzę do sauny i znam zasady panujące w saunie więc ich przestrzegam!!
  W Termach Rzymskich jest strefa nagości więc dostosowuję się do panujących tam zasad podobnie jak inni uczestnicy!!

 10. Jeszcze jeden dylemat – czy mówić dzień dobry podczas 1 wejścia do sany i do widzenia podczas ostatniego wyjścia?

 11. Naturalnie że powinno się mówić!!
  Ja zawsze mówię Dzień dobry wszystkim i obsłudze Sauny i osobą które saunują.
  Jeśli chodzi się do sauny to powinno się powiedzieć dzień dobry jeśli ktoś już jest w saunie.

 12. Witam,
  właśnie szukałem jakiegoś info jak korzystać z sauny no i proszę – świetna strona.
  kilka pytań
  1 – generalnie zawsze słyszałem, że po saunie zwłaszcza fińskiej nie powinno się używać żelu pod prysznic wystarczy sama woda. Ja mam dość suchą skórę po saunie więc smaruje twarz jakimś kremem po.
  2 – czy to prawda, że po basenie nie powinno się wchodzić bezpośrednio do sauny chodzi o negatywne działanie chloru
  3- jeśli chodzi o te cykle to piszesz, że jest to dowolne nawet można mieszać saunę fińską z parową. Ile razy w tygodniu można chodzić na saune?

 13. 1. Wszystko zależy od żelu. Porządny żel nawilżający można stosować.
  2. Przecież przed wejsciem do sauny musisz wziąć porządny prysznic, wiec basenowa woda z chlorem się spłucze 😉
  3. „Normalny” 😉 fan sauny chodzi zazwyczaj raz – dwa razy w tygodniu. Wszystko zależy od tego po co chodzimy na saunę. Niezbędne minimum dla zachowania podwyższonej odporności to raz na dwa tygodnie. Ale zaawansowani i zaadaptowani saunowicze chodzą częściej. A znam kilku takich co siedzą w saunie co drugi dzień. Co do cykli to oczywiscie, ze mozna mieszać. Jak już pisałem dla mnie optimum to łaźnia turecka->3x sauna fińska-> łaźnia turecka.

 14. OK
  ja na razie korzystałem tylko kilka razy z fińskiej niestety można było do niej wchodzić tylko w okryciu. Teraz otworzyli mi Aquapark i mam cały wachlarz saun a zawsze chciałem iść na parową jednak też można tylko w okryciu na razie ale mają wprowadzić od przyszłego tygodnia ‚dni nietekstylne’.
  A te cykle będę musiał sobie dostosować do siebie.

 15. Właśnie w tym rzecz że przed wejściem do Sauny powinno się dobrze schłodzić organizm. Zimnym prysznicem bądź wejściem do basenu z zimną wodą.Wówczas ciało lepiej wypocznie i co istotne wytrzymamy prowadzony w saunie seans!!
  Po wyjściu z sauny wpierw prysznic i dopiero wejście do basenu czy jakuzzi. Po prostu po wyjścoiu z sauny trzeba koniecznie spłukać pot z ciała.
  No niestety w większości Saun w Polsce w saunach suchych czy paarowych przebywa się stroju czy slipach!!
  Nie powinno się prebywać ale takie obiekty z saunami mają wymogi.

 16. A czy w czasie kąpieli należy umyć włosy?? Z jednej strony jest to zgodne z umyciem się w całości, a z drugiej kłóci się to z tym, że przed wejściem do sauny trzeba się wysuszyć, bo przecież nie dam rady wysuszyć włosów do końca.

 17. Wystarczy, żeby woda z włosów nie spływała po ciele. Włosy i tak stanowią izolację termiczną. A w sumie nie zalezy nam zbytnio na tym, zeby bardzo rozgrzewać głowę. I tak głowa najczęściej jest poddawana najwyższej temperaturze z racji tego, ze jest najwyżej (no chyba, że leżymy) Ba, niektórzy czują większy komfort w filcowych czapeczkach saunowych, które trochę ograniczają wymianę ciepła przez głowę. Ergo. CIAŁO ma być suche, włosy mogą być wilgotne ale nie tak, żeby spływała z nich woda po ciele.

 18. Czy ja wiem czy trzeba myć włosy??!! Jedynie przed wejściem do sauny powinno wziąść prysznic!!
  Różnie bywa z tym saunowaniem jedni wolą być dobrze schłodzeni tuż przed wejściem do sauny na seans inni znowu wolą mieć suche ciało!!
  Natomiast by wytrzymać prowadzenie seansów napewno lepiej się jest schłodzić zimną wodą i przed i po seansie. Takie saunoweanie chartuje nasz organizm!!

 19. Schłodzenie nie równa się wilgotnej skórze. Mozna sie przecież porządnie schłodzić i potem wytrzeć. Natomiast kolezanka miała generalnie problem „mokrych włosów”. Niezależnie od tego czy zmoczyła je pod prysznicem, czy też w basenie 😉

 20. Mam jeszcze pytanie co do ręcznika. Czy jeżeli mój duży ręcznik ma długość 3/4 mnie to jak się położę w fińskiej to muszę mieć dodatkowy ręczniczek na stopy czy nogi mogą sobie leżeć na drewnie?

 21. Żadna część ciała nie powinna dotykać desek półki. Tak więc pozostaje albo zakup dużego ręcznika, albo podłożenie jeszcze jednego pod nogi, albo podkulenie nóg tak, żeby w całości zmieścić się na ręczniku.

 22. Najlepiej to mieć dwa ręczniki gdyż takiego 2metrowego raczej trudno dostać na rynku!
  Można też taki ręcznik 2m wypożyczyć w dobrze prpsperujących Saunach!! Między innymi w Termach Rzymskich!!

 23. czy sa jakies zalecenia odnośnie posiłku przed saunowaniem. czy można zjeść np obiad i iść na saune?

 24. Lekkie przekąski nie stanowią przeszkody. Jednak po głównych posiłkach powinno się odczekać co najmniej godzinę zanim zawitamy do sauny. Wynika to z tego, że podczas trawienia więcej krwi przepływa przez układ trawienny. Sauna natomiast powoduje lekki spadek ciśnienia na skutek rozkurczenia naczyń krwionośnych. Jak połączymy jedno z drugim to może się nam zrobić słabo.

 25. Bardzo fajny opis i bardzo przydatny!

 26. Każdy powinien to przeczytać no i stosować się do tego !!! ale to już problem, bo Polacy to niestety są zbyt pruderyjni, ogólnie poradnik ekstra !!! 😛 😛

 27. Saunowanie zaczyna się od prysznica. Zaraz po rozebraniu się obowiązkowy prysznic.
  By przestrzegac higieny

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.